Przetrenowanie

Przetrenowanie jest to stan przewlekłego zmęczenia o podostrym przebiegu, powstający podczas intensywnego treningu przy stosowaniu nieadekwatnych przerw wypoczynkowych.

Początkowo objawy przetrenowania są mało uchwytne, niezauważalne (przebieg podostry) i trudne do określenia. Moźe to być, na przykład, pogorszenie samopoczucia bez konkretnych dolegli wości. Przeważają więc najpierw objawy subiektywne, a w późniejszym okresie (jeśli w porę stan ten nie zostanie zlikwidowany) dochodzą również objawy obiektywne, obniźając w sumie formę sportową ze wszystkimi konsekwencjami. W odróżnieniu od zmęczenia ostrego, którego objawy są bardzo wyraźne, ale i szybko mijają, przetrenowanie charakteryzuje się mniej uchwytnymi zmianami, ale dłuźej trwającymil (stan przewlekły).

Do czynników sprzyjających wystąpieniu przetrenowania należą: niedostateczne odżywianie, brak białka, a szczególnie niedobory witamin. Do przetrenowania łatwo też prowadzi trening w stanach obniźonej wydolności, np. przy niektórych niedocenianych schorzeniach lub w okresie rekonwalescencji, nawet po pozornie błahych przeziębieniach, grypach itp.

Subiektywne objawy przetrenowania to:
– pogorszenie samopoczucia,
– niechęć do treningu,
– apatia,
– łatwe występowanie uczucia zmęczenia w treningu.

Do obiektywnych objawów należą przede wszystkim:
– pogorszenie wydolności i wyników sportowych,
– pogorszenie umiejętności technicznych,
– wydłużenie reakcji odruchowych ( refleksu ).

Zapobieganie występowaniu stanów przetrenowania polega w głównej mierze na stosowaniu racjonalnego treningu, a przede wszystkim odpowiednich przerw wypoczynkowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest