Rozstępy – jak powstają…

Rozstępy pojawiają się, kiedy skóra jest naciągana powyżej granic swej naturalnej elastyczności, czyli przy dużym, gwałtownym przyroście masy ciała, w okresie dojrzewania, w czasie ciąży…

Problem rozstępów jest bliski nie tylko kobietom. To także zmora prawie każdego, kto regularnie odwiedza siłownię. Rozstępy to zmiany na skórze, początkowo czerwone, potem bledną i pozostawiają liniowe ślady. Blizny pokryte są atroficznym (cienkim) naskórkiem.
Nie znane są wszystkie czynniki powodujące powstanie rozstępów, do tej pory nie wyjaśniono także na czym dokładnie polegają zmiany zachodzące w skórze powodujące powstawanie takich blizn.

Rozstępy pojawiają się, kiedy skóra jest naciągana powyżej granic swej naturalnej elastyczności, czyli przy dużym, gwałtownym przyroście masy ciała, w okresie dojrzewania, w czasie ciąży. W wyniku utrzymującego się wysokiego napięcia skóry dochodzi do uwolnienia enzymów rozkładających włókna kolagenowe i elastynowe. Rozstępy są również bardzo częstym powikłaniem leczenia hormonami steroidowymi(doustnie lub zewnętrznie, maści, kremy).

Nowo powstałe rozstępy wyglądają jak wąskie paski cienkiej, różowej skóry otoczone prawidłową, zdrową skórą. Stopniowo poszerzają się i wydłużają, a także ciemnieją przybierając barwę ciemnoróżową. W miarę upływu czasu bledną i mają postać białych, zagłębionych, nieregularnych linii szerokości kilku milimetrów i długości kilku, kilkunastu
centymetrów. Rozstępy powstałe w wyniku stosowania leków zawierających steroidy lub w chorobach przebiegających z nadmierną syntezą hormonów sterydowych są zwykle szersze
i dłuższe oraz mogą pojawiać się w różnych okolicach, czasami także na twarzy.

Powstawanie rozstępów jest dwuetapowe. Pierwsze stadium jest fazą zapalną. Zmiany są czerwone, hypertroficzne (ubytki w tkance miękkiej). Jest to ostatni moment, kiedy stosowanie odpowiednich środków medyczno-kosmetycznych może przynieść zadawalające efekty. W drugim stadium – fazie zanikowej, następuje ich zbielenie, zmniejszenie, a nawet czasem zanikanie, co niestety jest bardzo mylące. Sądzimy wówczas, ze problem mija samoistnie podczas gdy on się tylko utrwala w postaci blizny zanikowej. Jakiekolwiek leczenie w fazie zanikowej, może jedynie zmniejszyć defekt skóry, poprawić jej wygląd, nigdy natomiast nie przywróci jej stanu poprzedniego.

Osoby szczególnie narażone na powstawanie rozstępów:

-osoby z nadwagą i otyłe
-kobiety w ciąży
-osoby w okresie dojrzewania
-kulturyści
-kobiety w wieku menopauzy
-osoby mające predyspozycje genetyczne

Na rynku jest mnóstwo preparatów zapobiegających, lub usuwających rozstępy. Niestety, wcieranie kremów niezapobiegnie ich powstaniu i nie wyleczy rozstępów. Stosowanie kremów poprawi natomiast ogólny wygląd skóry. W leczeniu wykorzystuje się peelingi (chemiczne, ziołowe, biopeelingi), czyli złuszczanie naskórka; mikrodermabrazję, zabieg polega na ścieraniu warstw naskórka specjalnym aparatem, który wyrzucając strumieą kryształków, wysysa starty naskórek; dermabrazję, zabieg przeprowadzany jest przez chirurga w znieczuleniu i polega na tym, że wirująca głowica aparatu pokryta jest drobnymi, ostrymi elementami ścierającymi powierzchnię skóry; lasery – wykorzystywane w laserowym złuszczaniu naskórka pozwalają bardzo precyzyjnie dobrać głębokość usuwanej warstwy skóry. Leczenie jest długotrwałe i wymaga wielokrotnego powtarzania zabiegów. Najlepsze efekty daje rozpoczęte wcześnie, na początku powstawania rozstępów.

Rozstępy występują u 90% kobiet ciężarnych, u 70% dojrzałych kobiet i u 40% dojrzałych mężczyzn. Problem ten dotyczy coraz większej populacji zarówno bardzo młodych jak dojrzałych ludzi. Dziesięć lat temu na 10 leczonych z powodu rozstępów kobiet przypadał statystycznie jeden mężczyzna. Obecnie jest to 2,5 kobiet na 1 mężczyznę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest