Sarsaparilla (Smilax officinalis)

Chińczycy stosowali ją w leczeniu reumatyzmu, zapalenia stawów i chorób układu moczowego. O jej właściwościach wspominali już kolonizatorzy hiszpańscy, uważając ją…

To roślina występująca głównie w Meksyku, gdzie stosowana była od wieków na reumatyzm, raka i choroby skóry. Zawiera duże ilości wzrostowych hormonów męskich – androgenów pod postacią sarsapogenin, mogących imitować działanie testosteronu i DHEA, oraz także beta-sisterol, który ma działanie przeciwzapalne i ochronne na wątrobę. Stwierdzono również w jej składzie witaminy A, C, D, B, żelazo, mangan, sód, krzem, siarkę, miedź, cynk, jod. Ponieważ ma świetne działanie, można ją polecić jako alternatywę dla syntetycznych sterydów, gdyż nie powoduje skutków ubocznych. Posiada również działanie moczopędne i pobudzające pocenie, dlatego była w przeszłości stosowana jako środek oczyszczający krew i usuwający toksyny z organizmu.

Chiączycy stosowali ją w leczeniu reumatyzmu, zapalenia stawów i chorób układu moczowego. O jej właściwościach wspominali już kolonizatorzy hiszpaąscy, uważając ją za lek na impotencję, oziębłość seksualną, trądzik młodzieączy oraz za silny afrodyzjak. Obeznie zioło stosowane bywa przez kulturystów i sportowców innych dyscyplin jako środek na zwiększenie masy mięśniowej bez używania sterydów syntetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest