Skąd się bierze trądzik i jak z nim walczyć?

Trądzik jest obecnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów skórnych. Dotyka zarówno osoby młode, jak i dorosłych, stanowiąc przy tym nierzadko podłoże wielu kompleksów. Czym może być spowodowane pojawienie się trądziku? Czy istnieją jakieś sposoby na walkę z tą chorobą?

Trądzik – problem wielu przyczyn

Najważniejszym elementem rozpoczęcia walki z chorobą jest podejście do niej przyczynowo. W przypadku trądziku nie jest to jednak proste, ze względu na złożoność tej przypadłości. Rozwój trądziku mogą powodować:

• zaburzenia hormonalne, np. w czasie dojrzewania lub ciąży
• nieprawidłowa pielęgnacja skóry
• rozwój chorobotwórczych bakterii
• przewlekły stan zapalny
• nasilony łojotok i nieprawidłowy skład łoju
• nieprawidłowa dieta

Przyczyn może być naprawdę wiele, mogą się również nakładać na siebie nawzajem, co jeszcze bardziej utrudnia odpowiednią diagnostykę. Ważne jest więc przeanalizowanie każdego z możliwych czynników wywołujących trądzik i wprowadzenie w życie odpowiednich metod ich eliminacji.

Burza hormonów — czy da się jej zaradzić?

Jako główną przyczynę rozwoju trądziku typuje się zazwyczaj zaburzenia w pracy układu hormonalnego różnego rodzaju. Jest to zjawisko typowe w przebiegu zupełnie normalnego procesu, jakim jest dojrzewanie płciowe czy ciąża. Często bywa jednak, iż nieprawidłowy poziom któregoś z hormonów (najczęściej z grupy płciowych, np. androgenowych) nie normuje się przez dłuższy czas, skutkując przewlekłym pojawianiem się zmian trądzikowych.

Najczęstszym sposobem leczenia tego typu problemu jest terapia hormonalna, przeprowadzona pod okiem lekarza ginekologa. Istnieją również pewne naturalne metody regulacji poziomu hormonów, do których należy przyjmowanie suplementów diety zawierających naturalne substancje wpływające na układ hormonalny np. wyciąg z czerwonej koniczyny, zawarty w preparacie Nonacne (https://nonacne.pl/).

Błędne koło łojotoku

Jedną z przyczyn powstawania zmian trądzikowych jest nadmierny łojotok, spowodowany częściowo nieprawidłowościami hormonalnymi, ale także specyfiką skóry tłustej, co sięga nawet podłoża genetycznego. Często walka z łojotokiem jest jednak na tyle intensywna, że w rzeczywistości może go nawet zaostrzyć.

Łój jest swego rodzaju tarczą ochronną skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Chroni ją przed wysychaniem, pękaniem, oddziaływaniem wiatru i nie tylko. Częste i drastyczne pozbywanie się łoju za pomocą wysuszających kosmetyków, bez odbudowania warstwy hydrolipidowej daje skórze sygnał do wytworzenia kolejnej warstwy ochronnej w postaci właśnie łoju!

To błędne koło można zatrzymać dzięki używaniu lekkich kosmetyków nawilżających równolegle z oczyszczającymi, a także za pomocą pewnych naturalnych substancji regulujących łojotok od środka, np. liści pokrzywy.

Złuszczanie i oczyszczanie to podstawa

Zmiany trądzikowe powstają często w miejscach, gdzie występuje nadmierne rogowacenie naskórka, czyli odkładanie się jego komórek, które powinny zostać złuszczone. Często taka sytuacja powstaje w okolicy mieszka włosowego. Podobna sytuacja zachodzi w gruczołach łojowych, które przy niewystarczającym oczyszczaniu oraz ze względu na nieprawidłowy skład łoju, mogą być zablokowane. Sprzyja to powstawaniu stanu zapalnego i nieestetycznych wyprysków, będących w istocie właśnie trądzikiem.

Jak radzić sobie z tym procesem? Najlepiej codziennie oczyszczać twarz za pomocą delikatnych żeli lub pianek, a kilka razy w tygodniu przeprowadzić peeling twarzy. W celu osuszenia twarzy trądzikowej najlepiej sprawdzi się specjalnie przeznaczony do tego ręcznik, a nawet jednorazowe ręczniki papierowe — ze względu na aspekty higieniczne. Każdy z tych zabiegów należy zakończyć użyciem toniku w celu wyrównania pH skóry, a następnie nałożyć wspomniany wcześniej nawilżający krem.

Siła odżywiania i suplementów diety

Odżywianie jest niezmiernie istotnym elementem w rozwoju każdej choroby. Osoby z tendencją do trądziku powinny prowadzić dietę bogatą w substancje antyoksydacyjne, które będą redukować stan zapalny w skórze. Ważne jest również ograniczenie tłuszczy nasyconych i ich zastąpienie nienasyconymi, ze względu na wpływ tej zmiany na skład samego łoju. W wielu przypadkach również ograniczenie spożycia nabiału, cukrów prostych oraz pikantnych potraw może zredukować zaostrzenie się trądziku.

Skuteczność diety bywa jednak bardzo ograniczona ze względu na pewne przyzwyczajenia każdego z nas. Bardzo pomocne stają się tu więc suplementy diety, które nie tylko uzupełniają potrzebne mikroelementy, ale również regulują procesy będące kluczowymi w rozwoju danego schorzenia. W przypadku trądziku skutecznym suplementem diety jest preparat Nonacne.

Sposób działania Nonacne jest oparty na wielu substancjach naturalnego pochodzenia, które oddziałują na każdy z możliwych przyczyn powstawania trądziku. W skład produktu wchodzą m.in.:

• wyciąg z czerwonej koniczyny
• wyciąg z liści pokrzywy
• wyciąg z pestek winogron
• Sarsaparilla
• cynk
• witamina C

Suplement ten umożliwia zredukowanie stanu zapalnego, zmniejsza łojotok i wzmacnia naturalną barierę skóry. Pozwala również na zmniejszenie wpływu trądziku na powstanie blizn potrądzikowych i przebarwień. Jest doskonałym uzupełnieniem terapii antytrądzikowej.

Rola bakterii w powstawaniu trądziku

Nasza skóra, tak jak wiele innych elementów naszego ciała, zasiedlona jest nieszkodliwymi bakteriami, które często mogą przynosić nam korzyści, np. w postaci ochrony przed chorobotwórczymi organizmami. Gdy jednak zmieniają się parametry skóry, „dobre” bakterie przestają spełniać swoją funkcję, a nawet potrafią na swój sposób zaszkodzić.

W sytuacji, gdy skóra jest nieodpowiednio złuszczona i przetłuszczona, w miejscu zaczopowanych gruczołów łojowych powstaje nierzadko środowisko beztlenowe, w którym rozwijają się szkodliwe bakterie. Powoduje to rozwój stanu zapalnego, co widoczne jest jako zaczerwienione i nabrzmiałe zmiany skórne, charakterystyczne dla trądziku.

Aby walczyć z zasiedleniem przez bakterie, warto regularnie oczyszczać skórę, odblokowując ujścia gruczołów łojowych. Pomocne są tu również naturalne substancje antybakteryjne, jak np. olejek z drzewa herbacianego, który może być dodawany do kremów lub masek. Często jest też składnikiem gotowych do zakupu linii kosmetyków.

Regularne przywracanie pH skóry za pomocą toniku pozwala na stworzenie odpowiedniego środowiska dla bakterii fizjologicznie występujących na naszej skórze.

Nie popełniaj błędów!

Oprócz regularnej pielęgnacji warto wziąć również pod uwagę czynniki, których należy możliwie unikać, aby nie wzmagać powstawania i rozwoju trądziku. Należy do nich przede wszystkim wspomniane wcześniej przesuszanie skóry. Ważne jest również ograniczenia przesadnego tarcia. Peelingi wykonywane 2-3 razy w tygodniu nie powinny stanowić problemu, jednak ich częstsze stosowanie może powodować nadmierne zgrubienie naskórka.

Częste kąpiele słoneczne jako metoda radzenia sobie z trądzikiem jest mitem. Ochrona przed promieniowaniem UV jest niezmiernie ważna przy zapobieganiu nasileniu stanu zapalnego oraz w pielęgnacji skóry problemowej.

Zakrywanie zmian trądzikowych i wyprysków bardzo ciężkimi podkładami (zawierającymi silikony, parabeny i parafinę) może jeszcze bardziej nasilać powstawanie zmian. Zdecydowanie lepszymi produktami w makijażu skóry trądzikowej okazują się podkłady mineralne, które dodatkowo oddziałują leczniczo na ten typ skóry. Podobna zasada dotyczy także kosmetyków pielęgnacyjnych. Kremy stosowane do nawilżania cery dotkniętej trądzikiem powinny być lekkie, z możliwie najprostszym składem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest