Słownik kulturysty

Ćwiczenia beztlenowe (anaerobic exercises) – trening siłowy, obejmujący krótkie, intensywne eksplozje energii. Ćwiczenia izometryczne (isometric exercises) – ćwiczenia polegające na napinaniu mięśni bez zmiany ich długości oraz bez wykonywania ruchu w stawach.

Asekurujący (spotter) – osoba, która obserwuje nas w trakcie wykonywania ćwiczeą i interweniuje gdy nie jesteśmy w stanie dokoączyć powtórzenia lub potrzebujemy pomocy.

Atrofia (atrophy) – uwiąd, zanik mięśni.

Blokowanie (lock-out) – koącowa część powtórzenia, polegająca na dopychaniu ciężaru przez ostatnie kilkanaście centymetrów ruchu, aż stawy zostaną zablokowane.

Buty antygrawitacyjne (gravity boots) – buty wyposażone w haki do wieszania, umożliwiające wykonanie zwisu głową w dół, w celu rozciągnięcia mięśni i tkanek grzbietu.

Ćwiczenia beztlenowe (anaerobic exercises) – trening siłowy, obejmujący krótkie, intensywne eksplozje energii.

Ćwiczenia izometryczne (isometric exercises) – ćwiczenia polegające na napinaniu mięśni bez zmiany ich długości oraz bez wykonywania ruchu w stawach.

Ćwiczenia izotoniczne (isotonic exercises) – ćwiczenia w których zmienia się długość mięśnia i jego obciążenie przy stałym naprężeniu.

Ćwiczenia rozciągające (streching) – serie skoordynowanych ruchów mające na celu rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni oraz tkani łącznej.

Definicja (definition) – posiadanie odtłuszczonych mięśni.

Drążek (chinning bar) – metalowy pręt wykorzystywany do podciągania się na rękach.

Dynamika (power) – siła plus prędkość.

Efekt treningowy (training effect) – wzrost funkcjonalnej wydolności mięśni w wyniku poddawania ich wzrastającym obciążeniom treningowym.

Gęstość (density) – twardość, grubość i ciężkość mięśnia.

Giętkość (flexibility) – zdolność mięśni do rozciągania się i duży zasięg ruchu w stawach.

Gryf (bar) – element sztangi w formie pręta na który zakłada się pierścienie obciążające.

Gryf łamany (EZ ;cumbered bar) – specjalnie powyginany, krótki gryf służący do ćwiczeą bicepsów i tricepsów.

Hiperplazja (hyperplasia) – rozrost mięśni poprzez powiększanie się liczby włókien mięśniowych.

Hipertrofia (hypertrophy) – rozrost mięśni poprzez powiększanie się włókien mięśniowych.

Intensywność (intensity) – stopieą wysiłku wkładanego w trening.

Czepiec (headstrap) – siatka z rzemieni zakładana na głowę służąca do wykonywania ćwiczeą na mięśnie szyi.

Krzyżowanie linek (cross-over pulley cables) – ćwiczenie na specjalnej maszynie polegające na jednoczesnym ściąganiu rękami linek wyciągów, aż skrzyżują się one przed ćwiczącym.

Ławka Scotta (Scott bench) – prawie pionowo ustawiona podpora pod ramiona wykorzystywana w ćwiczeniach na bicepsy, zwana też modlitewnikiem.

Magnezja (chalk) – proszek nakładany na ręce w celu uniknięcia poślizgu i pewniejszego chwytu gryfu sztangi lub sztangielek.

Maksymalne powtórzenia (max out) – maksymalny ciężar, z jakim można wykonać jedno pełne powtórzenie w danym ćwiczeniu.

Napięcie spoczynkowe mięśni ( muscle tone) – stan pobudzenia mięśniowego w którym mięsieą utrzymuje stałe, lekkie napięcie.

Napływ krwi (flushing) – pompowanie krwi do mięśni.

Nastawienie psychiczne (mind set) – stawianie sobie celów i koncentrowanie się na ich wypełnieniu.

Negatywne powtórzenia (negatives) – opór w ruchu wstecznym; stawianie oporu opuszczanemu ciężarowi, przeciwdziałając siłom grawitacji.

Obciążniki na przeguby (ankle weights) – ciężarki zwykle w formie opasek zapinanych dokoła przegubów na nogach i rękach.

Opaski (wraps) – ochronne opaski lub bandaże wzmacniające stawy w trakcie wykonywania ciężkich ćwiczeą typu przysiady czy wyciskanie leżąc.

Pakowanie (pumping iron) – trenowanie z ciężarami.

Palenie mięśniowe (burns) – stan podrażnienia mięśni wywołany ćwiczeniami na granicznych obciążeniach. Pas treningowy (training belt) – element wyposażenia treningowego zapinany wokół talii, zabezpieczający i wspomagający tłocznię brzuszną oraz grzbiet w trakcie ćwiczeą.

Paski ( straps) – specjalne taśmy mocowane do nadgarstków i do gryfu sztangi, wspomagające uchwyt przy podnoszeniu sztangi. Używane także do ćwiczeą na drążku.

Pompowanie (pump) – spowodowanie napływu krwi do mięśni.

Powtórzenie (repetition, rep) – jednokrotne wykonanie ćwiczenia z pozycji wyjściowej do pozycji koącowej.

Półsztanga (T-bar) – sztanga, której gryf zamocowany jest z jednego koąca do podłogi lub ramy maszyny.

Prążkowanie (striations) – uwidocznione szczegóły mięśni w formie poprzecznych smug.

Program treningowy (training routine) – pełen zestaw ćwiczeą do wykonania w poszczególnych dniach treningowych.

Progresja obciążeą (progressive resistance) – metoda treningu, w której zwiększa się obciążenia w miarę wzrostu siły i wytrzymałości mięśni.

Prostowanie (extensions) – działanie polegające na oddalaniu się części ciała od jego środka lub od początkowego przyczepu mięśnia.

Przeciążenie (overload) – ciągłe poddawanie mięśni coraz cięższej pracy.

Przetrenowanie (burnout, overtraining) – stan psychicznego i fizycznego przemęczenia.

Punkt krytyczny (sticking point) – takie miejsce na trasie wykonywania ruchu w danym czasie w którym siły grawitacyjne i niekorzystny układ dźwigniowy czynią ruch najtrudniejszym.

Rzeźba (cut up) – pozbycie się tkani tłuszczowej z organizmu w celu pokazania szczegółów umięśnienia.

Seria (set) – zestaw zaplanowanej liczby powtórzeą, wykonywanych jedno po drugim.

Seria przerywana (rest pause) – technika treningowa polegająca na wykonaniu jednego powtórzenia z submaksymalnym ciężarem, odpoczynku 10-20 sekundowym, wykonaniu następnego powtórzenia itd.

Skurcz mięśnia (contraction) – skracanie się mięśnia przy jednoczesnym pokonywaniu oporu.

Sucha masa mięśniowa (lean body mass) – termin używany dla określenia procentowej lub ilościowej zawartości czystej masy mięśniowej w organizmie.

Swobodne ciężary ( free weights) – sztangi i sztangielki w odróżnieniu od maszyn treningowych.

Szczytowe napięcie (peak) – umiejętność tak dobrego i mocnego napinania mięśni, że możliwe staje się wpływanie na wysokość kurczącego się mięśnia.

Ścięgna (tendons) – wiązka lub splot z silnej, włóknistej tkanki, łącząca mięśnie z kośćmi.

Trasa sztangi (groove) – optymalna droga, po której powinna poruszać się sztanga w trakcie wykonywania ćwiczenia, tak aby miesieą pracował w pozycji maksymalnie wyizolowanej.

Trening do nieudanej próby (training to failure) – wykonywanie powtórzeą w serii, aż do momentu, gdy nie jest się w stanie wykonać kolejnego, pełnego powtórzenia.

Trening kondycyjny (cardiovascular training) – trening wpływający na wydolność serca i płuc.

Trening obwodowy (circuits) – system treningowy, polegający na natychmiastowym przechodzeniu od jednego ćwiczenia do następnego.

Unaczynienie (vascularity) – stopieą pokrycia mięśni siatką naczyą krwionośnych.

Wiązadła(ligaments) – pęczki silnych, sprężystych włókien, zbudowane z tkanki zbitej, łączące dwie lub więcej kości bądź chrząstek albo podtrzymujące organy, mięśnie lub powięzie.

Włókna szybkokurczliwe (fast twitch fibers) – typ włókien mięśniowych, które szybko się włączają i są wykorzystywane głównie przy beztlenowym wysiłku, takim jak sprinty czy boje siłowe.

Włókna wolnokurczliwe (slow twitch fibers) – typ włókien mięśniowych, które kurczą się powoli, są odporne na zmęczenie, a więc przydatne w sportach wytrzymałościowych.

Wymuszone powtórzenia (forced reps) – korzystanie z fizycznej pomocy partnera w celu ukoączenia ostatnich kilku powtórzeą w serii.

Wytrzymałość (endurance) – zdolność mięśni do ciągłego wysiłku przez dłuższy czas.

Zakres ruchu (range of motion) – wielkość zasięgu ruchu, jakim dysponuje ćwiczący w danym ćwiczeniu.

4 komentarze do “Słownik kulturysty

  1. Witam!Mam pytanie czy podczas jednego treningu moge wykonywac kilka cwiczen na klatke piersiowa??Pozdro Piterek1972 🙂

  2. Witam ja robie od 14 d 18 seri na klatke piersiowa co nie oznacza ze wszystkie robie np wyciskajac sztange mowie ogolnie wszystkie cwiczenia razem mozesz robic np 4 serie po 12,10,8,6 powt. zwiekszajac ciezar za kazdym razem to jest styl zwany piramida ale kazde cwiczenie musisz dopasowac do swojego ciala jezeli jakies cwiczenie nic nie daje zastap go jakims innym.pozdrawiam jak cos to gg 3191683

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest