Spalaj tłuszcz – nie mięśnie !

Gdy pojawia się kwestia zrzucania tłuszczu przy jak najmniejszej utracie masy mięśniowej, każdy inteligentny kulturysta powinien wziąć pod uwagę wszystkie możliwe składniki kompozycji zwanej tortem treningowym.

Trener kulturystyki często widzi, jak radykalne zmiany może przejść ciało sportowca, czy to zawodowca, czy amatora. Mówiąc „radykalne” chodzi tu zarówno o zmiany pozytywne, jak i negatywne.
Można spotkać ludzi o nadzwyczajnych uwarunkowaniach genetycznych, którzy nigdy niczego nie osiągnęli, z drugiej strony, są też zawodnicy kiepsko wyposażeni przez naturę, którzy zdobywali tytuły mistrzowskie.
Gdy pojawia się kwestia zrzucania tłuszczu przy jak najmniejszej utracie masy mięśniowej, każdy inteligentny kulturysta powinien wziąć pod uwagę wszystkie możliwe składniki kompozycji zwanej „tortem treningowym”. Oznacza to znalezienie odpowiedzi na wszelkie pytania typu: jak i dlaczego uprawiać ćwiczenia wydolnościowe, kiedy i jakie diety stosować, w jakich ilościach i proporcjach spożywać kalorie i podstawowe składniki odżywcze…. a także kiedy, w jaki sposób i jakie odżywki przyjmować. Każdemu z wymienionych problemów można właściwie poświęcić osobny artykuł. Tym razem skupimy się jednak na najważniejszych aspektach. Przede wszystkim musisz zapomnieć o frazesach w rodzaju: „intensywny trening to masa” albo „długie serie to wyraźniejsza rzeźba”. Te szczeniackie mity mogą jedynie zahamować twoje postępy. Na zaawansowanym poziomie muskułów nie trzeba ćwiczyć częściej niż raz na tydzieą, przy czym każdy z nich należy wymaglować bardzo dokładnie pod wszystkimi katami, we wszystkich płaszczyznach i zakresach ruchów.
Oczywiście na tym sprawa się nie koączy. Proponujemy tzw. „trening unerwiony”.

Trening unerwiony oznacza przyjrzenie się własnej budowie anatomicznej i przygotowanie programu ćwiczeą jak najlepiej dopasowanego do cech indywidualnych. Na przykład człowiek z długimi rękami i krótkim tułowiem osiągnie znakomite efekty dzięki martwym ciągom, podczas gdy pozostali nabawią się jedynie bólu pleców. Z kolei dla osób o krótkich koączynach najlepszym sposobem na pogrubienie przednich partii mięśni jest jak najczęstsze wyciskanie na ławce. Dla innych będzie to zwykła strata czasu i narażenie się na urazy.
Gubienie tłuszczu bez naruszania mięśni wymaga planu. Trening unerwiony bierze również pod uwagę podział ról na mięśnie główne, napędowe, wspomagające, przeciwważne i stabilizujące. Chodzi o to, by w danym zespole mięśni skupić się na najsłabszym ogniwie i uzyskać maksymalne dociążenie. Jeśli ciągle chodzisz do siłowni i wybierasz ćwiczenia na chybił – trafił, to nie licz na oszałamiające rezultaty. Chociaż trening to temat – rzeka, ten skrótowy przegląd podstawowych zasad powinien uzmysłowić każdemu czytelnikowi, jak daleko zszedł z właściwej drogi.

Ćwiczenia wydolnościowe. Przepraszamy jeśli ktoś poczuje się rozczarowany, ale pozbycie się wszelkiego zbędnego tłuszczu przy zachowaniu optymalnej masy mięśniowej nie jest możliwe bez ćwiczeą wydolnościowych. Służą one jedynie uruchomieniu procesu spalania tłuszczu poprzez utlenianie i podkręcenie tempa przemiany materii na cały dzieą. Jednakże liczba sesji wydolnościowych nie powinna przekraczac dwóch dziennie, a ich długość 35 minut.
Pamiętajcie również, że trening wydolnościowy to ćwiczenia aerobowe, a trening siłowy – anaerobowe. Wyzwalanie energii w ćwiczeniach aerobowych grozi ubytkiem mięśni. Przy dłuższej sesji albo kiedy organizmowi brakuje kalorii, bo tkanka tłuszczowa już zniknęła, za źródło energii mogą posłużyć mięśnie. Dostarczają one aminokwasów złożonych, które trafiają do wątroby, gdzie są przetwarzane na cukier pełniący funkcję paliwa. Żeby uzyskać potrzebną energię, organizm zaczyna pożerać sam siebie ! Ten proces nazywa się resyntezą glukozy i jest najprostszą drogą, by stracić masę mięśniową w wyniku odchudzania.

Ćwiczenia wydolnościowe najlepiej wykonywać z samego rana lub przed posiłkiem. Organizm chętniej wtedy przeznacza na paliwo wolne kwasy tłuszczowe. Przy treningu wydolnościowym ważne jest także, by tempo było szybkie, ale obciążenie mięsni niskie, najwyżej średnie, bo wówczas nie traci się glikogenu. Jeśli zaplanowałeś tego samego dnia trening siłowy i wydolnościowy, to najpierw pomęcz mięśnie, a potem układ krążenia. Większość glikogenu zostanie zużyta podczas dźwigania ciężarów, dlatego później spalisz więcej tłuszczu.
Ćwiczenia wydolnościowe bezpośrednio spalają tłuszcz i podkręcające tempo metabolizmu na cały dzieą to dobry sposób na zachowanie chudej masy ciała. Sportowiec może jeść więcej i nie musi się martwić, że kalorie zamienią się w tłuszcz. Sztuka polega na tym, by stworzyć optymalne warunki dla spalania tłuszczu bez naruszania zasobów mięśni.

Dieta

Od strony biochemicznej, chuda masa mięśni przyspiesza metabolizm. W koącu mięśnie bardziej aktywnie uczestniczą w przemianie materii niż tłuszcz – taka tkanka wymaga odpowiedniego odżywiania. W ten sposób organizm zamienia się w pożeracza, a nie w magazyn tłuszczu. Sportowiec posiadający dużą ilość chudej tkanki mięśniowej, żeby ją zachować lub rozbudować, musi dorzucać do pieca częściej i więcej kalorii. Kluczową rolę w pozbywaniu się tłuszczu bez naruszania zasobów mięśniowych odgrywają jadłospis i nawyki żywieniowe. Wielu ludzi wie, co jeść, ale nie wie jak. Bez fachowej wiedzy ani rusz.

Najważniejsze czynniki przy usuwaniu zbędnego tłuszczu to dzienna dawka kalorii i gospodarowanie energią. Z kolei dla zachowania optymalnej masy mięśni najważniejszy jest taki podział dziennej dawki kalorii na podstawowe składniki odżywcze, by proteiny, zamiast ulegać zmarnowaniu, służyły do budowy tkanki mięśniowej. Dlatego główny nacisk należy położyć na węglowodany i tłuszcze, bo dzięki nim oszczędza się białko. Są tutaj tylko dwa wyjścia. Albo dieta bogata w tłuszcz, a uboga w węglowodany, albo odwrotnie. Obie sprawdzają się równie dobrze, ale to, która dla kogo jest lepsza, zależy od metabolizmu danej osoby.

Jeśli ktoś jest na diecie wysokobiałkowej, to ma kłopot nie lada. Kiedy białko wypiera w jadłospisie dwa pozostałe składniki, zawarte w nim aminokwasy są przetwarzane na energię. Przy ograniczonej dawce kalorii za źródło energii posłużą organizmowi także mięśnie i w efekcie ciało będzie płaskie i sflaczałe. Przy diecie bogatej w węglowodany i ubogiej w tłuszcz, węglowodany powinny stanowić 45-55%, białko 45%, a tłuszcz 10% pożywienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest