Sprzęt sportowy jakiego potrzebujesz do biegania

Ostatnimi czasy bieganie stało się niezwykle popularne – nic dziwnego, w końcu jest świetnym sposobem na relaks, można je uprawiać samemu i praktycznie o każdej porze dnia. Przede wszystkim dzięki takiej aktywności utrzymasz swoje ciało w świetnej formie, nawet w późniejszych latach życia. Jednak chcąc zacząć swoją przygodę z tym niesamowitym sportem – jakim jest bieganie – powinieneś pozyskać potrzebny sprzęt sportowy. W poniższym zestawieniu prezentujemy wyposażenie przydatne dla każdego biegacza.

Poziom zaawansowania

Zanim jednak przejdziemy do tego czego potrzebujesz musisz się zastanowić na jakim etapie biegania jesteś. Wiadomo, że osoba, która dopiero chce zaczynać swoją przygodę z tym sportem nie potrzebuje chociażby pulsometru czy bardzo drogiego sprzętu sportowego – choć oczywiście są elementy, na których nie należy oszczędzać. We wpisie skupimy się na przedmiotach nie zawsze niezbędnych, jednak zdecydowanie przydatnych i pomocnych przy bieganiu.

Buty

Sprzętem sportowym, który jest najważniejszy dla każdego biegacza są buty – niezależnie od jego poziomu zaawansowania. Chcąc kupić je w sposób odpowiedni należy się najpierw dowiedzieć jaki mamy typ stopy, a wśród nich wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje: pronująca, neutralna, supinująca. Każda z nich różni się w sposób znaczący od siebie, co szczególnie daje o sobie znać w trakcie biegania, gdy częstotliwość stawianych kroków jest częsta. Wyjaśniając jaka jest różnica najlepiej będzie zacząć od tego, jaki rodzaj ruchu powinna wykonywać neutralna stopa. Nie jest ona ani zbyt płaska, ani zbyt łukowata, a podczas amortyzowania ludzkiego ciężaru rozkłada się ona równomiernie na podłożu. Tak to powinno wyglądać, natomiast gdy stopa jest supinująca, to ma ona wysoki łuk, co powoduje, że kostka w trakcie biegu wychyla się za bardzo na zewnątrz. Podobnie sprawa się ma z rozłożeniem ciężaru – większy nacisk jest na zewnętrznej części stopy. W przypadku pronacji kostka jest skierowana bardziej do wewnątrz, tak samo ciężar. Przez taki rodzaj ruchu stopa staje się bardziej płaska, co jest widoczne przy odbiciu stopy na podłożu.

Załóżmy, że wiemy, który rodzaj ruchu wykonuje nasza stopa – na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie butów? Jest to sprzęt sportowy, przy wyborze którego niezwykle ważną rolę pełni miejsce biegu. Jeżeli będą to ulice miasta z utwardzonymi drogami, powinniśmy szukać butów z dobrze amortyzującą podeszwą, natomiast biegając po lasach czy parkach nie jest to aż tak istotne. W obszarach z bardziej miękkim podłożem, gdzie teren nie jest równy ważniejsza będzie odpowiednia stabilizacja kostki, zapobiegnie to ew. skręceniom.

Ubiór

Pisząc o sprzęcie sportowym nie można oczywiście pominąć garderoby biegacza. Osoba dopiero zaczynająca biegać nie musi inwestować fortuny w najnowocześniejsze rozwiązania, jednak nawet wtedy warto pamiętać o kilku zasadach. Rzeczy, które ubieramy wtedy powinny być lekkie, przewiewne, tak żeby się nie pocić aż tak mocno w trakcie aktywności. Lekkość ubioru zapobiegnie także bolesnym otarciom.

Pisząc o sprzęcie sportowym nie można oczywiście pominąć garderoby biegacza.

Zegarek

Kolejnym elementem wyposażenia przydatnym dla biegaczy jest odpowiedni zegarek, który może mieć także wbudowany GPS i pulsometr. Oczywiście tak zaawansowany sprzęt swoje kosztuje, jednak będzie on bardzo przydatny, szczególnie dla osób, które są silnie zaangażowane w ten sport. Niemniej nawet prosty zegarek sportowy zawsze się przyda, choćby po to, aby mierzyć i porównywać między biegami swój czas.

Dla kogo profesjonalny sprzęt?

Jak widać po tekście, biegać można w tańszych butach czy odzieży, jednak nawet wtedy należy pamiętać o pewnych zasadach, jakich powinniśmy przestrzegać przy ich wyborze. Nad tańszym wyposażeniem warto pomyśleć szczególnie, gdy nie jesteśmy pewni co do tego sportu. Gdy już będziemy biegać więcej można się zastanowić nad zainwestowaniem w lepszy sprzęt sportowy. Jednak na starcie można zacząć skromnie i warto to zrobić. W końcu sport to zdrowie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest