Stacker – explosive pack

Kreatyna – najpowszechniejszy suplement na rynku odżywkowym. Jej działanie w dużym uproszczeniu polega na optymalizacji systemu produkcji energii w czasie krótkotrwałych, bardzo intensywnych wysiłków, czyli takich, z jakimi masz do czynienia na treningu w siłowni. Zastanawiasz się po co Ci siła, jeżeli Twoim celem jest rozwój mięśni? Otóż, dopiero kiedy dysponujesz zapleczem możliwości siłowych, jesteś w stanie pracować nad rozbudową masy mięśniowej. Służy temu specjalnie opracowany trening, ale i adekwatnie dobrana suplementacja.

STAKER – NOWA FORMUŁA STACKA KREATYNOWEGO ZAPEWNIAJĄCA WZROST SIŁY I SKUTECZNĄ OCHRONĄ PRZED KATABOLIZMEM

Podstawowym nośnikiem energii w organizmie jest cząsteczka ATP, zawierająca trzy reszty kwasu fosforanowego. Jedno z wiązań łączących resztę kwasu fosforowego jest wysokoenergetyczne, co oznacza, że gdy następuje jego pęknięcie zostaje wyzwolona energia (powstaje wówczas ADP). To jest najszybciej uruchamiane piętro przemian energetycznych, zabezpieczające dostawy energii, ale niestety tylko w czasie pierwszych kilku sekund wysiłku ( około 2-3 s). Większość serii ćwiczeń w siłowni trwa znacznie dłużej niż tych kilka sekund. Co dzieje się dalej? Po wykorzystaniu energii z rozpadu ATP, organizm uruchamia drugie piętro przemian energetycznych – odtwarza cząsteczkę ATP. Wówczas do akcji wkracza fosfokreatyna, będąca nośnikiem brakującej reszty fosforanowej dla ADP. Po jej przyłączeniu, zostaje zregenerowana cząsteczka ATP i wówczas dysponujesz energią na kontynuowanie wysiłku. Te źródła zasilania (ATP i system jego odtwarzania za pomocą fosfokreatyny) są najistotniejsze w czasie bardzo intensywnego wysiłku. Jeżeli regeneracja ADP za pomocą fosfokreatyny nie będzie zachodziła płynnie i szybko niestety wystarczy Ci energii na wykonanie…około 1 powtórzenia….

Z tego względu kreatyna weszła na stałe do arsenału suplementów. Od momentu jej pojawienia się na rynku zaczęto głowić się co zrobić, żeby zwiększyć skuteczność jej działania. Problem, z jakim borykano się w związku z tym suplementem była jego niska wydajność. Kwaśne środowisko ustrojowe powoduje bowiem, że kreatyna przekształca się w bezużyteczny śmieć – kreatyninę. Nie tylko jest to produkt odpadowy, ale także czynnik obciążający nerki. W celu ochrony kreatyny przed niszczycielskim kwaśnym odczynem zaczęto łączyć ją z różnymi substancjami, które miały spełniać funkcję jej „tarczy” ochronnej. Jedną z nich jest kwas jabłkowy. Połączenie kreatyny z tą substancją (jabłczan kreatyny) powoduje, że staje się ona stabilna i w niemal nienaruszonej postaci dociera do celu, czyli mięśni. Dodatkowym atutem tej formy kreatyny jest jej energetyzujące działanie. Innym sposobem na przechytrzenie wroga, jakim jest kwaśne środowisko ustrojowe, będzie poddanie kreatyny procesowi estryfikacji (kreatyna estryfikowana). Dzięki tej technologii kwaśne środowisko ustrojowe nie przekształca kreatyny w kreatyninę, ale odpowiada za reakcję odwracalną do estryfikacji, w wyniku której zostaje uwolniona kreatyna. STAKER to kompozycja kreatyny w trzech postaciach: podstawowego monohydratu, jabłacznu oraz kreatyny estryfikowanej. Dzięki temu połączeniu możesz mieć pewność, że Twoje mięśnie zostaną wysycane energetyczną kreatyną.

Czy jednak sama kreatyna wystarczy?

Właśnie … kreatynę można porównać do wyzwalacza procesów anabolicznych, ona jest bodźcem – reakcja organizmu na ten bodziec zależy od Ciebie. Jeżeli kreatynie nie towarzyszy zbilansowana dieta i suplementacja, będące nośnikiem składników energetycznych i budulcowych, efekt jej działania będzie niestety mizerny. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowaniem wraz z kreatyną głównych aminokwasów, sterujących gospodarką mięśniową. Mowa tu o grupie aminokwasów rozgałęzionych (BCAA – leucyna, walina, izoleucyna) oraz glutaminie. To obecność tych „cegiełek” spowoduje, że trening, który zawsze jest dla organizmu sytuacją stresogenną, nie będzie przyczyną zniszczeń w mięśniach, ale zaczątkiem ich rozwoju (anabolizmu). W czasie treningu, szczególnie takiego, ukierunkowanego na wzrost siły, dochodzi do szeregu mikrouszkodzeń w mięśniach, do których po części doprowadziła suplementacja kreatyną (czujesz się silniejszy stosujesz więc coraz większe obciążenia, które zwiększają sumę mikrouszkodzeń). Jeżeli w organizmie będzie pod dostatkiem substancji energetycznych (węglowodany) oraz elementów budulcowych (aminokwasy, w szczególności nie może nigdy zabraknąć: glutaminy i BCAA) organizm dokona napraw tych uszkodzeń. Nie będą to jednak zwykłe procesy naprawcze. Jeżeli przed treningiem twoje włókna mięśniowe miały średnicę przyjmijmy 1 mm to w wyniku potreningowych procesów naprawczych ich średnica wzrośnie do 1,2 mm. Oczywiście warunkiem wystąpienia tych zmian jest dostępność w/w składników energetycznych i budulcowych.

Warto jeszcze dodać kilka słów o unikalnej roli jednego z aminokwasów BCAA – leucynie. Jest to szczególnie anabolicznie działający aminokwas. Wynika to z jego powiązań z głównymi hormonami anabolicznymi (testosteron, hormon wzrostu). Dzięki leucynie wartość potreningowych proces naprawczych będzie jeszcze większa!

Podsumowując, kreatyna kreuje mięśnie do podejmowania cięższego wysiłku, ale jeżeli nie tworzysz batalion antykatabolików, z glutaminą i BCAA na czele, nie wystąpią oczekiwane zmiany w zakresie przyrostu siły, rozwoju masy mięśniowej. Unikalne połączenie: mieszanki różnych form kreatyny z składnikami antykatabolicznymi, które znajdziesz w suplemencie STAKER, pozwoli wykorzystać siłę mięśniową do budowania imponującej masy mięśniowej!

Autor: Katarzyna Matella

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest