Suplementy odchudzające (Johimbina, Tribulus Terrestris)

Liczne suplementy i leki pomagają zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Działają zwalczając poczucie głodu (efekt anoreksyczny), wzmagając metabolizm (efekt termogeniczny) i przenosząc tłuszcz z tkanki tłuszczowej do mięśni, gdzie ulega zużyciu jako źródło energii. Niektóre z nich można uznać za leki i nie zaleca się ich stosowania przez dłuższy czas. Zanim zastosujesz lek lub suplement albo wprowadzisz zmiany w swojej diecie, skonsultuj swój zamiar z lekarzem.

Pamiętaj, żaden suplement nie pomoże ci zrzucić tłuszczu, jeśli nie zastosujesz go jednocześnie z odpowiednią dietą i programem treningowym. W dodatku, choć niektóre leki są rzeczywiście skuteczne, działają tylko tak długo, jak je stosujesz. Badania wykazały bowiem, że zrzucona nadwaga szybko powraca po zaprzestaniu terapii – chyba że zmienisz swoje odżywianie się i nawyki treningowe.

Zanim zastosujesz lek lub suplement albo wprowadzisz zmiany w swojej diecie, skonsultuj swój zamiar z lekarzem. Kobiety ciężarne lub karmiące mogą stosować suplementy i/lub leki tylko pod ścisłym nadzorem kwalifikowanego lekarza.

Efedryna i kofeina. Kombinacje tych substancji są najbardziej popularnymi wśród kulturystów suplementami odchudzającymi. Obydwa suplementy stosowane razem dają o wiele większe efekty niż każdy z osobna. Wiele badań naukowych wykazało, że ta kombinacja skutecznie osłabia apetyt i wzmaga metabolizm. Dzienna dawka zastosowana podczas badań wynosiła 75-600 mg efedryny połączonej z 300-900 mg kofeiny i została podzielona na trzy porcje podawane przy posiłkach. Wiele osób niestety nie toleruje tych substancji. Do Ich skutków ubocznych należą: bezsenność, podrażnienie, szybsze bicie serca i nadpobudliwość. W lipcu 1997 r, FDA znacznie ograniczyła wolną sprzedaż efedryny w związku z ponad 800 skarg dotyczących jej skutków ubocznych. Agencja ostrzegła, że efedryna, zwłaszcza w połączeniu z takimi substancjami pobudzającymi jak kofeina, może spowodować zawał serca, ataki I psychozę.

Wiele środków odchudzających zawiera złota, jak na przykład mahuang czy efedrę, które zawierają efedrynę, a także kofeinę zawartą w takich ziołach jak guarana czy zielona herbata.

Aspiryna. Wiele osób łączy aspirynę z efedryną oraz kofeiną, by wzmocnić działanie odchudzające tych dwóch substancji, jednak naukowcy nie są jednomyślni co do skuteczności tej kombinacji. W badaniach zastosowano dawki wynoszące 300–900mg aspiryny dziennie podawane porcjami przy posiłkach.

Zaleca się rozwagę w jej stosowaniu, gdyż aspiryna i inne leki antyprostaglandynowe, jak na przykład Ibuprofen, mogą wywołać podrażnienie żołądka i ewentualne owrzodzenia.

Johimbina. Ten wydawany z przepisu lekarza lek stosowany jest co prawda w leczeniu impotencji, ale znaczne jego Ilości znajdują się w zielu zwanym johimbe. Wykazuje on zdolność mobilizowania tłuszczu i zmniejszenia Ilości tłuszczu u osób na diecie niskokalorycznej. Wyniki badań nad skutecznością leku z zastosowaniem dawek dziennych wynoszących mniej niż 45 mg johimbiny nie są jednoznaczne. Potencjalnymi skutkami ubocznymi johimbiny mogą być wysokie ciśnienie tętnicze, przyspieszone bicie serca, zawroty i bóle głowy oraz nudności. Dla kulturystów typowa dzienna dawka johimbiny wynosi 2.000-3.000 mg.

Środki zwiększające wydzielanie testosteronu. Testosteron znany jest ze swojego działania jako mobilizator tłuszczu. Zwiększa masę mięśniową i jednocześnie pomaga spalać kalorie. Takie substancje jak dehydroepiandrosteron (DHEA), androstenedion i tribulus terrestris (Buzdyganek naziemny) – jeśli rzeczywiście zwiększają wydzielanie testosteronu – mogą zwiększać masę mięśni i zmniejszać ilość tłuszczu w organizmie. Nie są jeszcze znane skuteczne dawki, choć w badaniach stosuje się 25-1.500 mg DHEA dziennie, 50-500 mg androstenedionu dziennie oraz 500-1,000 mg tribulus terrestris dziennie. Uwaga: substancje te mogą zmniejszyć Ilość wydzielanego testosteronu, ograniczyć produkcję spermy a także poziom HDL („dobrego“ cholesterolu).


Tribulus Terrestris (Buzdyganek naziemny)

Środki zwiększające wydzielanie hormonu wzrostu. Hormon wzrostu (GH) wytwarzany przez przysadkę mózgową jest doskonałym mobilizatorem tłuszczu. Co prawda niektóre produkty spożywcze rzekomo zwiększają naturalny poziom GH, jednak nie wiadomo, czy może to mieć wpływ na budowanie mięśni lub spalanie tłuszczu.

Czasami przepisuje się dzieciom syntetyczny hormon wzrostu, ale u dorosłych terapia GH jest wciąż poddawana testom. Wśród potencjalnych skutków ubocznych należy wymienić wzmożoną aktywność guzów, hipoglikemię (niski poziom cukru, który może doprowadzić do cukrzycy typu I) oraz gigantyzm.

Witaminy, aminokwasy i inne makroskładniki odżywcze. Rozsądne podejście do odchudzania sprowadza się do ograniczania ilości spożywanych kalorii i uczestniczenia w aktywnym programie treningowym, jednak obie czynności mogą wywołać powstanie pewnych biologicznych zapotrzebowań. Następujące składniki odżywcze pomogą zmniejszyć ujemne skutki odchudzania i wzmocnić działanie diety.

— Witaminy grupy B (B1, B2, B6, B12) wspomagają metabolizm tłuszczów, białka, węglowodanów a także odgrywają ważną rolę w tworzeniu DNA i tkanki nerwowej.

— Biotyna i kwas pantotenowy wspomagają metabolizm tłuszczów, białek i węglowodanów.

— Kwas foliowy jest ważny przy produkcji czerwonych krwinek I tworzeniu DNA.

— Witamina A wspomaga wzrost kości i wpływa na stan zdrowia skóry. Jest także antyutleniaczem.

— Witamina C jest ważna przy regeneracji tkanek i absorpcji żelaza. Jest także antyutleniaczem.

— Witamina E jest ważna przy regeneracji tkanek. Jest także antyutleniaczem.

— Witamina K jest potrzebna do krzepnięcia krwi.

— Cholina jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

— L-karnltyna transportuje tłuszcz do mltochondriów („pieców”) w komórkach mięśniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest