Trądzik pospolity

Wykwity chorobowe stwierdza się głównie w tzw. łojotokowych okolicach ciała, tj. na twarzy, klatce piersiowej, plecach i okolicy międzyłopatkowej. Przebieg choroby jest najczęściej łagodny. Zwykle zdarzają się tylko okresowe zaostrzenia.

Dotyczy prawie wszystkich, zwłaszcza osoby młode, w wieku 12-30 lat. Najczęściej przebiega łagodnie, dając niewielki tylko defekt kosmetyczny. Czasami przydaje się pomoc kosmetyczki, a niekiedy nieodzowna pozostaje wizyta u dermatologa specjalisty. Choroba powstaje w wyniku wzmożonej czynności gruczołów łojowych.

Mechanizm tworzenia się zmian polega na zaczopowaniu przez masy rogowe ujść gruczołów łojowych. Wskutek nagromadzenia się i zalegania łoju tworzą się grudki, które ulegają wtórnemu zakażeniu, najczęściej gronkowcem białym i innymi mikroorganizmami. Poważny wpływ na występowanie objawów chorobowych wywierają gruczoły płciowe, zwłaszcza związki androgenne i progesteron oraz hormony nadnerczy. Również związki jodu i bromu mogą nasilać objawy chorobowe.

Wykwity chorobowe stwierdza się głównie w tzw. łojotokowych okolicach ciała, tj. na twarzy, klatce piersiowej, plecach i okolicy międzyłopatkowej. Przebieg choroby jest najczęściej łagodny. Zwykle zdarzają się tylko okresowe zaostrzenia. Bywają one związane z przyjmowaniem leków o charakterze anabolicznym. Tak dzieje się często w przypadku osób, które uciekają się do ich zażywania w celu szybkiego zwiększenia przyrostu masy mięśniowej. Natomiast zdecydowanie demonizowana jest rola diety. Praktycznie tylko niektórym szkodzą ostre przyprawy i czekolada. Żadna drakoąska dieta praktycznie nigdy nie jest zalecana. Często stosowane są “parówki” z naparu rumianku w celu zmiękczenia skóry i ułatwienia mechanicznego usunięcia zaskórników. Do oczyszczania skóry zajętej przez trądzik, stosuje się mleczko do czyszczenia twarzy oraz bezpośrednio po nim toniku do cery tłustej. Warto też pamiętać, że wolno stosować jedynie kremy nawilżające, nigdy tłuste.

Leczenie trądziku zwykłego wymaga ogromnej cierpliwości ze strony pacjenta i uwagi ze strony lekarza. Często dobierać je trzeba indywidualnie dla danego pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest