Trening mięśni brzucha gdy brak efektów

Pytanie od użytkownika:“Mam problem z brzuchem. Codziennie robię 2000 powtórzeń i ciągle nie dostrzegam definicji mięśni. Proszę o radę” Odpowiedź: Najpierw mam dla ciebie złą wiadomość. Wszystkie te tysiące skłonów, które robiłeś poszły na marne. Brzuch jest taką samą grupą mięśniową jak każda inna, a to oznacza, że musi być trenowany w podobny sposób. Cztery, pięć serii ruchów, wykonywanych powoli z maksy­malną intensywnością tak, aby po 20-25 powtórze­niach osiągnąć chwilowy stan wyczerpania mięśni.

Jeżeli potrafisz zrobić więcej ruchów w serii to zna­czy, że nie ćwiczysz wystarczająco intensywnie. Natomiast dobrą wiadomością niech będzie ta, że z różnorodnych ćwiczeń używanych do rozwijania mięśni brzucha najbardziej efektywnymi są tzw. spięcia w leżeniu, odwrotne spięcia w siedzeniu, unoszenie nóg ze zwisu oraz podciąganie kolan. Dobre działanie mają również maszyny opracowa­ne dla mięśni brzucha, które można spotkać praktycznie w każdym klubie. Ćwicz brzuch na końcu treningu, preferując te dni, kiedy nie wykonujesz ćwiczeń aerobowych.

Twój program na pozostałe części umięśnienia musi być ciężki, podstawowy, stały i jed­nocześnie intensywny, innymi słowy ma to być poważny kul­turystyczny trening. Jedynie ta­ki układ ćwiczeń przeobrazi twoją sylwetkę, wzmocni brzuch i przyda mięśniom gęstości. Powtarzam jednak po raz kolejny, że musisz ciężko pracować! Wiele ludzi twierdzi, że skoro ciężko trenują to nie muszą ćwiczyć brzu­cha, ponieważ męczące zło­żone ruchy zmuszają do pracy także i tę partię umię­śnienia wspomagając tre­nowane w tym czasie inne części cia­ła. Bez względu na to, którą grupę mięśni trenujesz, powinieneś włączyć do niej przynajmniej jedno ciężkie ćwi­czenie wykonywane wolnym ciężarem w pozycji stojącej bez dodatkowego wsparcia. Wtedy twoje mięśnie brzu­cha będą wspierać ciało w zmaga­niach z obciążeniem. Dobrymi przykła­dami takich ćwiczeń są: uginanie ra­mion ze sztangą, francuskie wyciska­nie stojąc, wyciskanie sztangi, lub sztangielek stojąc, przysiady oraz podciąganie sztangi w opadzie. Przy klatce piersiowej jesteś ograniczony pozycją, w której oparte są twoje plecy, ale nawet wtedy mięśnie brzucha muszą być napięte, aby stabilizować tułów.

Jest możliwe również, że twoje mięśnie brzucha ukryte są pod warstwą tłuszczu. Jeżeli tak, to ten problem musi być rozwiązany. Nie jest ważne ile tysięcy skłonów robisz, nadal po prostu rozwijasz mięśnie bez likwidowania powłoki tłuszczu, która je pokrywa.

Brak efektów podczas treningu brzucha

Najpierw musisz zdać sobie sprawę z tego, że nie ma cudow­nych środków. Jedyny sposób na pozbycie się tłuszczu i odsło­nięcie leżących pod nim mięśni polega na wdrożeniu w życie programu łączącego w sobie prawidłową dietę, ćwiczenia aerobikowe i trening siłowy. Wszystkie trzy składniki współdziałając razem wzajemnie na siebie oddziałowują. Prawidłowa dieta wspo­maga szybkość tworzenia się tkanki mięśniowej. Aerobik zwiększa przemianę materii i spalanie tłuszczu. Trening siło­wy rozwija wszystkie mięśnie twojego ciała, a w tym przypadu szczególnie mięśnie brzucha.

Potrzeba ci ograniczenia spożywanych kalorii, aby pozbyć się posiada­nego tłuszczu. W tym celu zrezygnuj ze słodyczy i prostych węglowoda­nów na rzecz białka i świeżych wa­rzyw. Nie popadaj przy tym w parano­ję i nie stosuj maniakalnej diety. Odży­wiaj się natomiast regularnie, dobrze przygotowanymi posiłkami, aby dość wystarczająco napełnić się i zaspoko­ić własny apetyt.

Ustal sobie czas na aerobik – ćwiczenia aerobowe. Przyjemną i relaksującą formą takich ćwi­czeń może być pójście trzy razy w tygodniu na szybki spacer trwajacy 0.5-1 godziny. Do aerobiku nadaje się rower stacjonarny. Ćwiczenia aerobikowe nie powinny być zbytnio męczące. Wy­starczy, że zmuszą serce do pracy w zakresie 60-70% swoich maksymal­nych możliwości, co będzie odpowia­dać około 120 uderzeń na minutę.

Przy wszystkich aspektach kultury­styki rozwiązanie leży w równowadze. Przestań z tymi nieprzeliczonymi powtórzeniami, zastosuj się do opisa­nych powyżej zasad, ale bez ekstre­malnego angażowania w żadną z nich, ćwicz solidnie i ciężko, unikaj oglądania brzucha w lustrze i łap się za obwarzanki w pasie. Jeśli to zro­bisz, jesteś na swoim torze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest