Unikaj urazów

Najbardziej niebezpieczną fazą ćwiczenia nie musi być koniecznie faza dźwigania, lecz faza powrotu, czyli negatywna. Podczas tej fazy włókna mięśniowe się wydłużają lub rozciągają i stają się bardziej podatne na rozdarcie lub naciągnięcie…

1. Rozgrzewka
Rozruszaj mięśnie i serce przez 5-10 minut. Rozgrzewka zwiększa przepływ krwi przez kanki, oraz podnosi temperaturę mięśni i ścięgien, przez co stają się mniej podatne na urazy.

2. Właściwa pozycja
Wypinaj klatkę, ramiona ściągaj do tyłu, a dolną część kręgosłupa lekko wygnij w łuk. Utrzymuj taką postawę niemal we wszystkich ćwiczeniach wyciskaniu na ławce, przysiadach, martwym ciągu, przyciąganiu bocznym, przyciąganiu na siedząco, uginaniu na dwugłowe i prostowaniu na trójgłwiczeniach

3. Rozciąganie
Rozciąga się po rozgrzewce, pomiędzy seriami ćwiczeą i na zakoączenie treningu. Rozciąganie przed treningiem (po rozgrzewce) poprawia wydolność, gdyż zwiększa zakres ruchów w stawach.

4. Jeśli nie wiesz spytaj
Jeśli nie wiesz, co robisz, znajdź profesjonalistę, który będzie wiedział. Nie zawsze możesz polegać na sąsiedzie z siłowni. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na osobistego trenera, poproś rodzinę i przyjaciół o gwiazdkowe czy urodzinowe prezenty w postaci certyfikatów treningowych.

5. Kontroluj obciążenie
To główna rada Ronniego Colemana, trzykrotnego Mr Olympia. ?Większość moich urazów i moich kolegów była wynikiem zbyt dużego obciążenia. Faceci chcą za dużo podnosić. Gdyby dbali o właściwą postawę, nie mogliby podnosić tak dużych obciążeą i byliby mniej narażeni na urazy.?

6. Szanuj zmęczenie
Urazy najczęściej pojawiają się pod koniec treningu, przy ostatniej serii, lub przy ostatnim powtórzeniu. To w tedy nasza postawa rozluźnia się. Dlatego należy robić najtrudniejsze ćwiczenia na początku, a na koącu zwiększyć koncentrację.

7. Zaakceptuj fazę negatywną
Najbardziej niebezpieczną fazą ćwiczenia nie musi być koniecznie faza dźwigania, lecz faza powrotu, czyli negatywna. Podczas tej fazy włókna mięśniowe się wydłużają lub rozciągają i stają się bardziej podatne na rozdarcie lub naciągnięcie.

8. Nie lekceważ urazów
Jeśli coś nie przestaje boleć, zainteresuj się i zrób coś z tym. Nie staraj się po prostu unikać danych ruchów lub roztrenować to miejsce, bo może zwiększyć uszkodzenie i na dłużej odsunąć Cię od treningu.
Stosowanie się do tych zaleceą nie gwarantuje kariery pozbawionej urazów, ale dzięki nim zwiększasz szanse na to, że jedynym bólem po treningu będzie ten naturalny, związany z opóźnioną bolesnością mięśni, a nie coś bardziej trwałego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest