Urazy kolana – jak im zapobiegać?

Urazy związane ze stawem kolanowym to najczęściej występujące kontuzje. Dotykają nie tylko sportowców, ale również osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Warto zatem wiedzieć, jak uchronić się przed tego rodzaju dolegliwościami i już dziś zacząć profilaktykę. Ale od początku…

Co należy wiedzieć o urazach kolana?

Staw kolanowy jest niezwykle ważny. To największy staw w ludzkim organizmie, na który działa wiele obciążeń. Stąd tak często jest kontuzjowany. – Staw kolanowy jest jednym z najbardziej obciążonych stawów w naszym organizmie. Działają na niego ogromne obciążenia, przede wszystkim te związane z siłą mięśnia czworogłowego uda (to nawet ciąg na rzepkę o wartości 300 kg). Na dolegliwości związane z kolanem narzekają zarówno osoby regularnie uprawiające sport, jak i te, które cierpią raczej na niedobór aktywności na co dzień. Trzeba powiedzieć jasno, że przed tymi dolegliwościami bólowymi – bo przecież tak objawiają się wszelkie problemy ze stawem kolanowym – można się uchronić. Wystarczy odpowiednio zaplanowana profilaktyka – mówi ekspert.

Profilaktyka urazów stawu kolanowego – od czego zacząć?

W zakresie profilaktyki, należy wyszczególnić kilka rozwiązań, które warto stosować. – Na początek trzeba wspomnieć o stabilizacji. Podstawą są oczywiście odpowiednie ćwiczenia. Rozwiązaniem godnym polecenia są również stabilizatory kolana, które stosuje się przy lekkich urazach i łagodnych stanach zapalnych. Coraz bardziej popularna jest również elektrostymulacja mięśni, która nie tylko działa wzmacniająco i stabilizująco, ale również przeciwbólowo. Do tego doliczyć oczywiście należy mnogość najróżniejszych programów, dzięki którym zabiegi elektrostymulacji można idealnie dopasować do swoich potrzeb – dodaje nasz ekspert.

O stawy kolanowe należy dbać. Kluczowa jest profilaktyka, systematyczne wykonywanie ćwiczeń oraz wybór rozwiązań idealnie dopasowanych do potrzeb każdego z nas. Warto o tym pomyśleć już teraz – odpowiednia profilaktyka to przecież zminimalizowanie ryzyka kontuzji i bolesnych urazów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest