Wierzchołki bicepsów

W jaki sposób mogę zaokrąglić moje bicepsy w szczytowych partiach? Wydają się być większe, ale jakie jest najlepsze ćwiczenie, aby bicepsy wyglądały niczym kule?

Odpowiedź: Jeśli zajrzysz do atlasu anatomicznego, zaważysz, że biceps ma dwie wyraźne głowy. Główny powód leży w tym, iż ten mięsień bierze swój początek z dwóch różnych miejsc w okolicach łopatki barkowej a następnie schodzi się w jedno wspólne ścięgno przyczepione na promieniowej kości przedramienia. Efekt kulowego wyglądu bicepsu, o którym wspominasz, zależy od ponadprzeciętnego rozwoju długiej głowy tego mięśnia. Oczywistym jest pytanie jak tego dokonać?

Sięgnijmy nieco w głąb anatomii i nauki, aby znaleźć na to odpowiedź. Z anatomicznego i biomechanicznego punktu widzenia biceps zgina staw łokciowy, odwraca przedramię (przekręcając nadgarstek aż palce dłoni znajdą się u góry), trzyma w równowadze przednie partie barków i je napina ( aczkolwiek w słabym stopniu). Mając to na uwadze badacze z wydziału naukowego biomedycyny z australijskiego Uniwersytetu w Wollongon starali się określić, czy dwie głowy bicepsu mogły być oddzielnie pobudzane do działania podczas odwracania nadgarstka przy różnych ugięciach łokcia. Naukowcy odkryli, że kąt ugięcia łokcia ma większy wpływ na różnice w napięciu mięśnia niż ilość podnoszonego ciężaru. Dowiedziono także, iż jeśli całkowicie zegniemy łokieć i odwracając przy tym nadgarstek, to bardziej uaktywniamy krótką głowę bicepsu. I odwrotnie, jeżeli zmniejszamy kąt ugięcia łokcia większą aktywnością wykazuje się długa głowa.

Jak widać obie głowy bicepsu biorą czynny udział podczas uginania łokcia, jednakże przewaga aktywności jednej nad drugą leży w samym ruchu. Pozostaje teraz jedynie dowiedzieć się jak przeobrazić to w zauważalną różnicę w rozmiarach między jedną partią bicepsu a drugą. Nie jest to łatwe, ale zrobię to w skrócie.
Tak więc, jak powinieneś trenować? Wybierz podstawowe, ciężkie ćwiczenia: uginanie ramion ze sztangą i sztangielkami na stojąco, siedząc, lub na tzw, modlitewniku. Wszystko po to, aby uzyskać możliwie największe przyrosty masy bicepsów. Pod koniec treningu weź w miarę ciężką sztangielkę i utrzymując kąt ugięcia łokcia około 30-40 stopni wykonuj obroty nadgarstkiem. Dobrze opracowany program treningu na mięśnie bicepsu, jak sam możesz sprawdzić zawiera wiele powyższych wskazówek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest