Wyciąg wyciąga tłuszcz

Jeden z moich przyjaciół mówi, że wyciąg z pestek winogron działa odchudzająco. Wiadomo poza tym, że chroni przed rakiem i chorobami serca, czy tak?

Być może rzeczywiście wyciąg z pestek winogron ma te wszystkie właściwości, choć jeśli chodzi o odchudzanie, to na ten temat jest mało dowodów. Niemniej jednak wstępne wyniki są zachęcające i działanie takie rzeczywiście może mieć miejsce.

Wyciąg z pestek winogron jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy zwanych proantocyjanidynami, które są niezwykle cenne dla zdrowia. (Proantocyjanidy zawiera również wyciąg z kory sosny, tzw. Pycnogenol). Zarówno wyciąg z pestek winogron, jak i kory sosnowej mogą działać odchudzająco, choć nie potwierdzono tego w badaniach na ludziach. W jednym z eksperymentów badano wpływ Pycnogenolu na izolowane komórki tłuszczowe i okazało się, że wówczas szybciej spalały tłuszcz. W innym, dość podobnym badaniu zaobserwowano, że Pycnogenol zwalniał tempo syntezy tłuszczu w komórkach tłuszczowych. Ponieważ oba działania można uznać za „odchudzające”, więc nadzieje związane z Pycnogenolem czy z wyciągiem z pestek winogron są duże, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich pozostałe korzystne właściwości (dobrze poznane, zbadane i bardzo do siebie zbliżone).

Jeśli chodzi o dawkowanie Pycnogenolu czy wyciągu z pestek winogron, to rozsądne wydaje się 100 mg trzy razy dziennie. W badaniach wykazano aktywność takiej dawki u ludzi. Jedyną wadą tych preparatów jest ich tendencja do zaburzania krzepliwości krwi. Jeśli bierzesz leki rozrzedzające krew (przeciwkrzepliwe) lub przeciwzapalne, skonsultuj się najpierw z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest