Zaburzenia hormonalne – jak leczyć i wykryć

Zaburzenia hormonalne mogą doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych. W niektórych przypadkach może dojść nawet do problemów z zajściem w ciążę. Hormony mają bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i pracę wszystkich organów. Wpływają one na zdrowie psychiczne i fizyczne. Do zachwiania równowagi hormonalnej może dojść przez wiele czynników. A objawami mogą być: utrata wagi, spadek libido, czy problemy z włosami i skórą – zauważa specjalista.

Zaburzenia hormonalne – wahania masy ciała

U osób z zaburzeniami hormonalnymi może dojść do nadwagi lub spadku masy ciała. I mimo tego, że starasz się dbać o zdrową dietę, jesteś aktywny fizycznie, to i tak twoja waga jest nieprawidłowa. To może być problem spowodowany niedoczynnością tarczycy. Oznacza to, że w organizmie dochodzi do zaburzenia wydzielania hormonów gruczołu, przez co stężenie T3 zmniejsza się. Hormon ten wpływa na pracę metabolizmu i jest niezbędny do spalania tkanki tłuszczowej. Tak więc jego niedobór może doprowadzić do przyrostu masy ciała.

Jeżeli podejrzewasz, że twoje problemy z nadwagą lub niedowagą są przyczyną zaburzeń hormonalnych, to koniecznie udaj się do lekarza na badania. Skierowanie na badania możesz dostać od lekarza internisty, a na kolejne badania może skierować cię endokrynolog.

Zaburzenia hormonalne i problemy z owłosieniem

Wahania hormonów mogą doprowadzić do nadmiernego owłosienia. To więc oznacza, że na ciele pojawiają się cieple włosy, w miejscach na ciele, gdzie nie jest to charakterystyczne. U kobiet mogą się one pojawiać na brzuchu, twarzy, dolej części pleców, a także na pośladkach. Do tego schorzenia najczęściej dochodzi u kobiet, kiedy to w jej organizmie zwiększa się stężenie męskich hormonów. Do zaburzeń dochodzi przez nieprawidłową pracę jajników lub nadnercza.

Jeżeli ten problem dotyczy ciebie, to najlepiej jeżeli od razu udasz się na badania w celu określenia, czy w organizmie nie zwiększyło się stężenie testosteronu. Badania te pomogą ci określić, czy do nieprawidłowości dochodzi przez nieprawidłową pracę jajników, czy nadnerczy.

Spadek libido – zaburzenia hormonalne

Na poziom naszego libido wpływa wiele czynników, a jednym z nich są hormony. Do obniżonego libido może dojść przez zburzenia cyklu miesiączkowego, a także przez brak owulacji. Warto zaznaczyć, że to właśnie podczas owulacji kobiety odczuwają największy popęd seksualny. Wrogiem libido jest również prolaktyna, jeżeli w organizmie zwiększa się jej stężenie. To zaburzenie występuje w organizmie kobiety zaraz po porodzie, jest to działanie naturalne, ponieważ po rozwiązaniu ciąży kobieta powinna skupiać się na dziecku, tak więc jej potrzeby seksualne schodzą na dalszy plan.

Kiedy pojawiają się u ciebie zaburzenia libido, to warto udać się na badania. W tym celu najlepiej, jest wykonać pomiar prolaktyny. Pamiętaj jednak, by na badanie udać się w godzinach porannych, w dzień przed badaniem nie można się stresować ani nadmiernie pobudzać, a także badanie musi zostać wykonane na czczo.

Zaburzenia hormonalne- zaburzenia emocjonalne

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zaburzenia hormonalne, mogą doprowadzić do zaburzeń emocjonalnych, czyli wahań nastroju, a także, do rozdrażnienie. Takie zmiany w zachowaniu, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie było z nimi problemu powinny stać się powodem do niepokoju. Jeżeli więc zauważasz takie zmiany u siebie, to koniecznie zgłoś się na badania, ponieważ przyczyną tego może być nieprawidłowa praca układu hormonalnego.

Jak walczyć z zaburzeniami hormonalnymi?

Zaburzenia hormonalne to nie nowość i stają się one coraz częstszym problemem nie tylko kobiet, ale również i mężczyzn. Warto więc dobrze zastanowić się nad tym, jak walczyć z takim problemem zdrowotnym. Po pierwsze konieczne jest zdiagnozowanie zaburzenia, a więc potrzebne są badania, a następnie ocena lekarska. Specjalista po badaniach określi, jakie hormony wydzielane są w nieprawidłowych ilościach, a następnie przepisze leki, które mają ustabilizować pracę układu. Co więcej konieczne jest wprowadzenie zmian w diecie i w stylu życia. Posiłki powinny być regularne, dieta dobrze zbilansowana, a kilka razy w tygodniu należy znaleźć nieco czasu na aktywność fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest