Zadbaj o kolana !

Żaden poważny sportowiec nie uniknie dolegliwości bólowych lub obrzęków kolan. Chociaż objawy te nie koniecznie być konsekwencją każdego treningu nóg, mogą się pojawić w każdym momencie programu treningowego…

LECZNICZY CHŁÓD
Krioterapia – standardowe działanie w przypadku mniejszych dolegliwości bólowych lub obrzęków kolan, polegajšce na przykładaniu lodu, zmniejsza obrzęk, poprawia kršżenie krwi i łagodzi ból. Pokruszony lód w foliowej torebce to najprostsze narzędzie zabiegowe. Skuteczność krioterapii zwiększa się gdy lód przykładany jest na uniesione nogi.

LEK PRZECIWBÓLOWY
Aspiryna – większość ludzi nie docenia działania aspiryny jako środka przeciwbólowego, redukujące obrzęki i poprawiającego krążenie krwi. Jeśli kłopoty żołądkowe nie pozawalają ci przyjmować aspiryny w formie tabletek, możesz ją rozkruszyć i rozpuścić w szklance mleka. Sam musisz dobrać odpowiednią dla siebie dawkę – zaczynaj jednak zawsze od jednej tabletki.

CIEPŁO PRZYNOSZĄCE ULGĘ
Diatermia – profesjonalna metoda leczenia, polegająca na stosowaniu ciepła o dużej częstotliwo?ci, penetrującego znacznie głębiej uszkodzone tkanki niż np. wilgotne gorące kompresy. Podczas gdy inne metody powodują penetrację ciepła jedynie na głębokość 0,3 cm do 0,6 cm, , to dzięki diatermii dociera ono aż do 4-6,5 cm w głšb uszkodzonej tkanki. Zabieg ten powoduje również rozszerzenie naczyń, sprzyjające dopływowi składników odżywczych do uszkodzonych miejsc.

NOWA ENERGIA ELEKTROSTYMULACJA ?
zastosowanie tej metody leczenia polega na użyciu dwóch elektrod, powodujących skurcz włókien mięśniowych otaczających obolałe miejsce i likwidujące obrzęk. Typowe zastosowanie rozpoczęte przez lekarzy sportowych dawnego bloku wschodniego, zakłada umiejscowienie elektrod nie na mięśniach, lecz bezpośrednio na stawie. Łagodna lub intensywna przerywana stymulacja pršdem jest stosowana przez 10-15 minut w każdej sesji. Ten typ elektrostymulacji przedstawowej jest najbardziej skuteczny, gdy używa się go tuż po diatermii lub krioterapii przy uniesionych kończynach.

JAK PRAWIDŁOWO OWIJAĆ KOLANA
Zastosowanie bandaża elastycznego daje efekty jedynie wtedy, gdy jest on prawidłowo założony. Jeśli dotychczas nie korzystałeś z bandaża, przeczytaj kilka wskazówek:
Usiądź na krześle lub ławce. Dopilnuj by bandaż był zwinięty w rulonik, gdyż ułatwia to owijanie kolana. Wyprostuj nogę i zacznij od bandażowania górnej części goleni. Zawsze nałóż kilka warstw w tym samym kierunku, prowadząc bandaż od wewnątrz do zewnštrz (zgodnie z ruchem wskazówek zegara w przypadku prawej nogi i przeciwnie w przypadku nogi lewej) , a następnie owijaj coraz wyżej, przesuwając kolejne warstwy o pół szerokości tkaniny. Przechodząc ponad rzepką pozostaw nieco luzu, aby podczas ćwiczeń bandaż nie uciskał jej zbyt mocno, pó?niej znów owijaj nogę mocniej , kończąc zabieg na jednej trzeciej długo?ci uda. To samo wykonaj na drugim kolanie.
Stosowanie bandaży elastycznych może nieco zachwiać twoją równowagę podczas wykonywania przysiadów, ćwicz więc bardzo ostrożnie, zanim przyzwyczaisz się do zmienionych okoliczności. Nie stosuj bandaża za każdym razem, używaj go tylko przy wyjštkowo trudnych ćwiczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest