Zadbaj o swój kręgosłup część II

Jakie ćwiczenie jest najlepsze na wzmocnienie mięśni okolicy lędźwiowej? Wszyscy z pewnością odpowiemy, że unoszenie tułowia z leżenia na brzuchu. Jest to ćwiczenie bardzo popularne i naprawdę doskonałe, gdyż wykorzystuje pełen zakres ruchu mięśni.

WZMACNIAJMY OKOLICĘ LĘDŹWIOWĄ. TRENING NA MIĘŚNIE CZWOROBOCZNE LĘDŹWI.

Jakie ćwiczenie jest najlepsze na wzmocnienie mięśni okolicy lędźwiowej? Wszyscy z pewnością odpowiemy, że unoszenie tułowia z leżenia na brzuchu. Jest to ćwiczenie bardzo popularne i naprawdę doskonałe, gdyż wykorzystuje pełen zakres ruchu mięśni.
Wzmacnia ono przede wszystkim mięśnie prostowniki grzbietu, które umieszczone są po obu stronach kręgosłupa, sięgając od głowy do miednicy. Jednakże wpływa korzystnie także na mięśnie lędźwi ukryte głębiej: skręcające, wielodzielnie, międzykolcowe i międzypoprzeczne.
Dr Andrew Specht, eksprt w sprawach kinezyterapii, zwraca uwagę, że bóle i wszelkie inne dolegliwości okolicy lędźwiowej nie są najczęściej spowodowane kontuzjami prostowników grzbietu.
Powoduje je najczęściej dysfunkcja mięśni czworobocznych lędźwi. Umieszczone są one po obu stronach odcinka lędźwiowego kręgosłupa, pod prostownikami.
W mięśniach czworobocznych lędźwi wyróżnia się dwie części: żebrową, która styka się z 12 żebrem, i kolcową, łączącą się z 4 górnymi kręgami lędźwiowymi. Obydwie części mięśnia przymocowane są do kości biodrowej.
Podstawową funkcją mięśni czworobocznych lędźwi jest zapewnienie bocznej stabilizacji kręgosłupa, czyli utrzymywanie go w pozycji pionowej. Jeżeli praca mięśni czworobocznych nie jest jednakowa, to mięsień mocniejszy powoduje przeciąganie kręgosłupa w jedną stronę i bocznę jego skrzywienie.
W pozycji pionowej utrzymuja kręgosłup także prostowniki grzbietu, ale funkcję tę spełniają przede wszystkim mięśnie czworoboczne lędźwi. Warto pamiętać, że mięśnie okolicy lędźwiowej pełnia wiele różnych funkcji. Podtrzymywanie kręgosłupa z obu stron natomiast jest jednym zadaniem mięśni czworobocznych. Z przodu kręgosłup podpierany jest przez mięśnie brzucha, z tyłu zaś przez prostowniki grzbietu.

ZACHOWAJMY OSTROZNOŚĆ

Kontuzja jest wynikiem przeciążenia mięśni. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia mięśni czworobocznych lędźwi jest podnoszenie ciężaru z jednoczesnych skręceniem ciała, kiedy nogi nie są ustawione prawidłowo. POowoduje to przeciążenie lub naderwanie mięsnia, który nie jest już w stanie odpowednio podtrzymywac kręgosłupa, słabnie i zaczyna źle funkcjonować. kontuzji można łatwo nabawić się w sportach walki, podczas mocowania się z przeciwnikiem. Zdarza się, że zawodnik nie odczuwa większych dolegliwości i nawet nie wie o uszkodzeniu mięśnia.
Objawy dysfunkcji mięśni czworobocznych ędźwi są rozmaite. Poszkodowany odczuwa czasem bóle lub usztywnienie po stronie uszkodzenia. Czasem bolesność występuje po stronie przeciwnej, promieniując w dół nogi, jak przy rwie kulszowej.
W tej sytuacji uszkodzony mięsień, przyjmijmy, że jest to prawy, przestaje zupełnie spełniać swe zadanie. Zdrowy, znajdujący się po lewej stronie, nadal pracuje normalnie i przeciąga kręgosłup w swoim kierunku. powoduje to skurcz i ból mięsniowy. Czasami jeden z kręgów zaczyna uciskać nerw, co wywołuje promieniujący wzdłuż nogi ból.
Na wzmocnienie osłabionego mięsnia czworobocznego lędźwi najlepsze są ćwiczenia ze sprzętem,takim jak wyciąg bloczkowy, sztangielki i specjalna ławeczka. Ćwiczymy na wyciągu, z linką na dolnym bloczku. Uchwyt trzymamy w ręce po stronie przeciwnej niż osłabiony mięsień:jeśli kontuzja jest po prawej stronie, raczke chwytamy lewą ręką.
Dobrym ćwiczeniem są też skłony boczne tułowia w pozycji stojącej, ze sztangielką trzymaną w ręce po przeciwległej stronie niż kontuzja. Biodre pozostają nieruchome, skłon zaś powinien być jak najgłębszy. wracając do pozycji wyjściowej, także staramy się maksymalnie przechylić w bok. Ćwiczenie jednak ni9e powinno sprawiać bólu.
Kiedy mięsnie ulegną już wzmocnieniu, można przystapic do ćwiczen na specjanej ławce do treningu mięsni grzbietu, pośladków i ud.Kładziemy się na boku, umieściwszy biodra na siodełku ławki.
Wykonujemy skłon w bok, opuszczając tułów w dół, a następnie przenosimy go jak najdalej w kierunku przeciwnym. biodra cały czas pozostają nieruchome. Ćwiczenie to wykonywane w pełnym zakresie ruchu, powoduje maksymalne obciązenie mięśni.

Ustapienie bólu-Brak ucisku na nerwy.

Kiedy mięsnie ulegną wzmocnieniu, ciało nasze odzyskuje w pełni wyprostowaną postawę. Pionowo ustawiony kręgosłup nie powoduje już nacisku na nerwy, w związku z tym ból zanika.
Aby ustrzec się kontuzji mięsni czworobocznych lędźwi, należy do programu treningu włączyć skłony boczne, w jakiejkolwiek formie.
Ze względu na wagę problemu i powszechność urazów w okoliocy lędźwiowej, cwiczenia tego rodzaju powinny być wykonywane 2-3 razy w tygodniu. Stosowanie dużych obciązeń nie jest konieczne, nie obawiajmy się więc, ze trening tego rodzaju spowoduje pogrubienie talii.
Podczas wykonywania skłonów bocznych pracuje przede wszystkim mięsień czworoboczny lędźwi. Uruchomiene są jednak również mięsnie proste brzucha, prostowniki grzbietu oraz skośne wewnetrzne i zewnętrzne brzucha.
Ćwicząc skłony wzmacniamy muskulature okolicy lędźwi, pełniącą tak istotna rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i zapobieganiu kontuzjom okolicy lędźwiowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest