Zalety błyskawicznych płatności mobilnych Blik

Każdy, kto chociaż raz dokonał zakupów online, zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma to, którą z dostępnych metod płatności wybiera. Często klienci nieświadomi zagrożeń związanych z zakupami online, nie zwracają uwagi na sposób opłaty za zakupiony towar. Tracą wówczas czas, narażają się na utratę wrażliwych danych, a nierzadko zostają obciążani kosztami transakcji.

Obecnie najbardziej popularną metodą, którą wybierają także kupujący w sklepach sportowych oraz na portalach z grami online, takimi jak https://kasynoonlineblik.pl/ jest błyskawiczna płatność Blik. Powstała kilka lat temu z inicjatywy kilku, największych polskich banków: Alior Banku, Banku Millenium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku oraz PKO Banku Polskiego. Twórcy tej błyskawicznej metody płatności, chcieli stworzyć prosty, bezpieczny i tani system umożliwiający wnoszenie opłat online. Z usług Blik, bo tak nazwano to rozwiązanie, skorzystało w 2021 roku prawie dziewięć milionów klientów. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy (kwiecień-czerwiec) wykonali oni 176 milionów transakcji o łącznej wartości 24 miliardów PLN. To absolutny rekord wszech czasów na krajowym rynku.

Korzystanie z Blik jest bardzo proste. Klient, opłacając zakupione towary w sklepie online, podaje jedynie swój numer telefonu. Tam przepisuje 6-cyfrowy, jednorazowy, ważny przez dwie minuty kod, który wyświetlany jest w aplikacji banku. Płatność zostaje zaakceptowana w ciągu kilku sekund, a klient nie jest obciążany żadnymi kosztami związanymi z taką właśnie transakcją. Niewielką opłatę wnoszą tylko sprzedawcy towaru, dzięki temu operator Blik zarabia na każdej transakcji online. Jest to znacznie mniejsza kwota, niż ta, którą naliczają inni operatorzy systemów płatniczych np. wystawcy kart kredytowych, czy e-portfele dostępne powszechnie w naszym kraju.

Bezpieczeństwo zakupu jest możliwe dzięki temu, że korzystający z Blik nie musi przepisywać i ujawniać żadnych numerów kont bankowych, lub numerów karty kredytowych. Nie ma także potrzeby ujawniania kodów PIN lub kodów weryfikacyjnych CVV/CVC, znajdujących się na odwrocie karty. Wszystkie transakcje są zabezpieczone najnowocześniejszymi systemami uwierzytelniania transakcji internetowych. Firma współpracuje tylko z takimi właścicielami sklepów online, których strony są zabezpieczone certyfikatami SSL. Dodatkowo dane osobowe kupujących w sklepach internetowych są chronione przez przepisy RODO. Dzięki temu, że Blik jest polską metodą płatności, jego działalność regulowana jest także przez przepisy prawa unijnego. W praktyce oznacza to, że płatności online Blik są objęte tzw. silnym uwierzytelnieniem klienta (SCA).

Od niedawna Blik udostępnił usługę przesyłania pieniędzy z telefonu na telefon. Aby dokonać przelewu, wystarczy przepisać kod Blik, a pieniądze od razu znajdują się na koncie odbiorcy. Dużą popularnością cieszą się także wypłaty Blik z automatów. Jednak w tym wypadku, może zdarzyć się tak, że klient zostanie obciążony niewielką opłatą za wybranie gotówki z bankomatu. Warto sprawdzić tabelę opłat i prowizji swojego banku, gdyż instytucje oferujące Blik mają dużą dowolność, jeśli chodzi o naliczanie stawek za usługi dodatkowe np. wypłaty gotówki z bankomatów. W 2021 roku Blik rozpoczął także wdrażanie opłat zbliżeniowych za zakupione towary w sklepach stacjonarnych. Klient w takiej sytuacji, wnosząc opłatę do określonej wysokości, nie musi przepisywać żadnego kodu. Rozwiązanie technologiczne umożliwiające tę usługę zostało pozyskane od firmy MasterCard, która w 2020 roku stała się udziałowcem Blik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest