Zalety mezomorfika

Wiesz, kim jesteś. Prawdopodobnie już w dzieciństwie cieszyłeś się z przewagi nad Twoimi rówieśnikami. Byłeś trochę silniejszy, szybszy i lepiej zbudowany niż inni. Cóż, pewnie byłeś dobrze zbudowany nawet jeszcze zanim zdecydowałeś się popodnosić ciężary. Jeżeli jesteś naturalnie umięśnionym mezomorfikiem, to w sporcie takim jak kulturystyka będzie ci szło dość dobrze, nawet jeśli pokręcą ci się niektóre z ważnych czynników przetrenowując się, nie jedząc właściwie albo nie odpoczywając wystarczająco.

Możesz nawet – niejako wbrew sobie odnosić sukcesy, jak pewien zawodowy kulturysta, o którym wiem, że regularnie spożywa “fast food” o wysokiej zawartości tłuszczu. Ale wyobraź sobie, jaki przyrost mięśni mógłbyś osiągnąć, gdybyś naprawdę poświęcił się kulturystyce. Mógłbyś osiągać rekordowe przyrosty w czasie o połowę krótszym! ,

Trenuj mądrze

Kluczem jest znalezienie najbardziej efektywnej drogi do zbudowania swojej sylwetki ciała przez manipulowanie czynnikami treningowymi, które przedstawialiśmy przez kilka zeszłych miesięcy z możliwością dopasowania ich do twojego indywidualnego typu ciała.

Poprzez dogłębne poznanie swojego treningu, który omówię w tej kolumnie (a w następnym miesiącu przejdę do czynników stylu życia wpływających na mezomorfików), niewątpliwie będziesz w stanie szybko powiększać czystą masę mięśni. Zaczynajmy:

Jeżeli jesteś początkujący, rozpocznij od podstaw, włącznie ze złożonymi (angażującymi kilka stawów) ćwiczeniami, takimi jak wyciskanie na ławce, przysiad i wyciskanie nad głowę, które stworzą fundamenty. Jeśli masz za sobą więcej niż rok treningu, połącz ćwiczenia złożone z ćwiczeniami izolującymi grupy mięśniowe, takie jak rozpiętki na maszynie albo zginanie przedramienia ze sztangielką, aby naprawdę popracować nad poszczególnymi grupami mięśni.

Mezomorfik

Wybierz 3-4 odpowiednie ćwiczenia dla większych grup mięśni (mięśnie czworogłowe ud, klatka piersiowa, grzbiet) i 2-3 ćwiczenia dla mniejszych grup mięśni. Po rozgrzewce z lekkim obciążeniem wykonaj 2-3 normalne serie każdego ćwiczenia. Jeżeli będziesz się starał, nie będziesz musiał wykonywać większej liczby ćwiczeń.

Używaj dużego obciążenia. Starannie rozgrzej swoje mięśnie, dopiero wówczas jesteś przygotowany do pod-noszenia dużych ciężarów. Nie wpadaj w syndrom 10 powtórzeń, w którym każdą serię wykonuje się do 10 powtórzenia. Zwiększaj stopniowo obciążenie tak, aby wykonać parę serii osiągając granicę możliwości mięśni w skali 6-8 powtórzeń. Ja osobiście wolę wykonać większą liczbę powtórzeń na mięśnie czworogłowe ud, a także na łydki.

Zobacz również: Dieta dla Mezomorfika

Bardziej zaawansowani kulturyści powinni włączać techniki naprawdę pompujące i rozpalające mięśnie, zwłaszcza przy ostatniej serii każdego ćwiczenia. Zamiast zatrzymywać się po wykonaniu serii, pozwól partnerowi treningowemu pomóc ci przy paru wymuszonych powtórzeniach. Mam parę innych ulubionych sposobów, włączając w to powtórzenia częściowe, serie o malejącej liczbie powtórzeń i superserie. Te techniki mogą naprawdę zwiększyć intensywność twoich treningów!

Ustal na przemian 3-4 tygodnie bardzo intensywnych treningów z kilkoma tygodniami mniej intensywnych, aby wspomóc wzrost mięśni i siły i zapobiec wypaleniu. Nie możesz trenować ciężko przez cały czas. Poeksperymentuj z takimi cyklami przez dłuższy okres, aby zbudować podstawy siły i rozmiarów.

Mówiąc ogólnie, chcesz doprowadzić do zwiększenia używanych ciężarów i kontrolować je w negatywnych częściach powtórzeń, ale stosowanie kombinacji wolnych w umiarkowanym tempie (w pełnym zakresie ruchów) i szybkich powtórzeń także nie pozwoli twoim mięśniom przyzwyczaić się do określonego stylu treningu.

Regularnie włączaj nowe ćwiczenia do rutynowego treningu, a nawet zmieniaj kolejność po przejściu początkowego okresu. Jeżeli będziesz trenował według tego samego planu przez więcej niż dwa miesiące twoje ciało wpadnie w zastój. Im bardziej urozmaicony jest twój plan ćwiczeń, tym lepsze będą rezultaty. I Urozmaicisz swój trening także wtedy, gdy zmniejszysz lub przedłużysz czas odpoczynku pomiędzy zestawami ćwiczeń, lub nawet gdy sporadycznie wykorzystasz techniki szokowe. I znów, im bardziej urozmaicony jest twój plan ćwiczeń, tym lepsze będą rezultaty.

Mezomorfik

Chociaż jako mezomorfik masz przewagę nad ektomorfikami i endomorfikami, jeśli chodzi o trening, nie będziesz mógł w pełni wykorzystać przewagi tego genetycznego daru, jeżeli nie będziesz mądrze trenował. Myśl o tym, co robisz w siłowni i jak mieści się to w ogólnym zarysie treningu. W następnym miesiącu omówię czynniki występujące poza siłownią, włącznie z odżywianiem i regeneracją sił, co pomoże ci jeszcze szybciej osiągnąć twoje cele.

Arnold Schwarzenegger, Mr. Olympia 1970-1975,1980

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest