Zestawy efedryny z kofeiną

Zauważyłem, że większość preparatów efedrynowo-kofeinoiwych (EC) jest pochodzenia roślinnego. Czy takie ziołowe produkty są równie skuteczne jak „prawdziwe”?

Choć w oryginalnych badaniach nad preparatami efedryny z kofeiną używano produktów farmaceutycznych, to większość preparatów dostępnych w sprzedaży zawiera efedrynę i kofeinę pochodzenia roślinnego (efedrynę z rośliny o nazwie Ma Huang, a kofeinę z orzeszków kola lub guarany). Ostatnie badania wykazały, że preparaty pochodzenia roślinnego są równie skuteczne jak farmaceutyki.

W jednym z ostatnich badań okazało się, że postać roślinna ma podobne działanie do syntetycznej. W badaniu tym podawano otyłym osobom 90 mg efedryny i 192 mg kofeiny dziennie w postaci preparatu roślinnego przez 24 tygodnie. Zmniejszono im również spożycie tłuszczu o 30% całkowitej liczby kalorii i poddano umiarkowanym ćwiczeniom fizycznym. Po 24 tygodniach grupa otrzymująca EC straciła dwa razy więcej kilogramów (5,3 kg) i tłuszczu (4,3 kg) w porównaniu z grupą kontrolną (2,6 kg wagi i 2,7 kg tłuszczu). W grupie EC stwierdzono również lepszy profili lipidów krwi.

Objawy uboczne były niewielkie i dobrze je tolerowano.

Według mnie dawka stosowana w tym badaniu była nieco dziwna (w badaniach nad syntetycznymi preparatami EC używa się najczęściej 20 mg efedryny i 200 mg kofeiny trzy razy dziennie, osiągając całkowitą dawkę rzędu 60/600 mg), ale pomijając to, badanie wykazało, że preparaty EC są bezpiecznym i skutecznym dodatkiem do kuracji odchudzającej. Jak zawsze należy pamiętać, że EC działa pobudzająco i może dawać różne efekty uboczne. Dlatego osoby chore powinny stosować te preparaty z dużą ostrożnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest