Zimowa wyprawa w góry, jaki plecak wybrać?

Decydując się na wycieczkę w góry należy uwzględnić wiele czynników, takich jak pogoda, miejsce docelowe czy, przede wszystkim, ekwipunek, dzięki któremu domorosły podróżnik poradzi sobie w każdej sytuacji. Plecak wycieczkowy pozwala na zmaksymalizowanie efektywności pojedynczej osoby – dzięki niemu można zabrać wiele użytecznych przedmiotów, nie tracąc przy tym na mobilności. Jak jednak wybrać właściwy plecak do zimowych wypraw górskich? Przekonaj się, czym warto się kierować podczas wyboru plecaka.

Plecak górski, czyli jaki?

Podstawowym kryterium podczas wyboru właściwego plecaka jest to, gdzie i w jakich warunkach będzie używanyPlecaki wycieczkowe charakteryzują się przede wszystkim dużym litrażem, dzięki czemu są w stanie pomieścić wiele użytecznych przedmiotów używanych podczas wypraw i wycieczek. Inną charakterystyczną rzeczą jest rodzaj zapięcia (najczęściej stosuje się proste w obsłudze klamry lub wytrzymałe zamki błyskawiczne), a także duża liczba przegródek, w których można przechowywać mniejsze rzeczy, nie tracąc przy tym na pojemności dużej przegrody. Tutaj warto także pamiętać o zewnętrznych elementach, do których można przymocować sprzęt zimowy, jak raki i czekany. Plecaki marki jack wolfskin spełniają poniższe kryteria i są polecane przez wielu doświadczonych podróżników górskich, za jakość używanych materiałów, a także dużą wygodę podczas użytkowania.

Z jakiego materiału powinien być wykonany plecak górski?

W zimie panują szczególnie trudne warunki, dlatego ważne jest, by plecak był wodoodporny. Dzięki temu będzie można przenosić w nim ubrania lub inne wrażliwe rzeczy. Coraz częściej wykorzystywanym materiałem przy produkcji plecaków górskich czy trekkingowych jest poliester, który stanowi skuteczne zabezpieczenie przed wilgocią. Dodatkowo jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne – nie pruje się nawet przy dużych obciążeniach. Wykorzystuje się go chociażby przy produkcji plecaków lawinowych, które charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością, przy jednoczesnym zachowaniu mobilności. W tym przypadku warto sprawdzić plecaki marki Deuter, które wykonane są z poliestru umożliwiającego swobodny przepływ powietrza.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru plecak wycieczkowy?

Istotną rzeczą podczas wyboru plecaka trekkingowego są jego wymiary – ważne by były one dostosowane do potrzeb konkretnego użytkownika. Dzięki temu plecak będzie spełniał swoje funkcje, a korzystanie z niego będzie przyjemnością, nawet podczas długich wypraw. W zależności od tego, na ile dni przewidziana jest dana podróżpojemność plecaka wycieczkowego może sięgać od 30 do nawet 80 l.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest